Ray Kurzweil meglátásával egyetértve elmondhatjuk, hogy „a tudás minden formája értékes” a zenétől a művészetekig, a tudománytól a találmányokig, hiszen az érték nem csupán az egyes emberek számára fontos, hanem a társadalom szemében egyaránt jelentőségteljes. A Szépművészeti Múzeum kiállításai kulcsponti szerepet töltenek be az értékek soraiban, hiszen megtekintésük didaktikai, művelődési, művészeti, esztétikai szempontból egyaránt meghatározóak.
A Szépművészeti Múzeum kiállításai között megtekinthetjük a hazai képzőművészeti magángyűjtemények legjavát, amelyek számára a múzeum méltó helyet biztosított. A gyűjtemények között jeles családok és magángyűjtők kollekciói egyaránt fontos szerepet töltenek be, hiszen igaz kincsekként vannak számontartva.
Az 1870-es években vásárolta meg a múzeum az Esterházy-képtárat, és ez a lépés vetette fel a múzeum létrehozásának gondolatát, mely tervet 1896-ban törvénybe is foglaltak. A Szépművészeti Múzeum kiállításai között minden látogató megnézheti az érdeklődési köréhez leginkább igazodó tárlatokat, ekképpen az állandó kiállításokat keddtől vasárnapig reggel tíz és du. öt óra között, az antik-, az egyiptomi-, a régi képtár-, az 1800-as évek utáni-, az európai szobrászat gyűjteményeit egyaránt.
A Szépművészeti Múzeum kiállításai között állandó minőségben nem szerepelhetnek a grafikai gyűjtemények. Mindez a kollekció fényérzékeny mivoltának tudható be, ezért csupán az időszakos kiállítások során tekinthető meg a tízezer rajzot és a mintegy százezer metszetet magába foglaló hagyaték. Ennek hangsúlyos részét képviselik az Esterházy Miklós herceg által hátrahagyott kiváló példányok, valamint a Rembrandt-lapok lenyűgöző darabjai közül az 1636-os Holland parasztudvar ugyancsak releváns.
A Szépművészeti Múzeum kiállításai között a festészet, a szobrászat remekei elbájolhatják a szemrevételezőket, hiszen eredetiségük és pótolhatatlan, páratlan mivoltuk elsőrangú és örökértékű színvonalat képvisel. A gyűjtemények sorában megemlítendőek a 14-16. századi szobrok, freskóegyüttesek, a középkori német táblaképeket tartalmazó Jankovich Miklós-kollekció.
Ezenfelül a 192 képgyűjteményből álló Pyrker János László érsek általi adomány, a velencei-iskola mestereinek kiváló példányai, mint példaképpen: Giorgione, Lorenzo Lotto, Palma Vecchio stb. Ne feledkezzünk meg azonban, a régi német mesterek, így Cranach, Dürer alkotásairól, Ipolyi Arnold 60 képet tartalmazó felajánlásáról sem. Amikor a Szépművészeti Múzeum kiállításai megtekintésre szólítják a művészetkedvelőket, akkor engedjenek teret ennek a hívásnak és látogassanak el e csodálatraméltó múzeumba.